3 Boyutlu Skolyoz Egzersizleri

3 Boyutlu Skolyoz Egzersizleri

3 Boyutlu Skolyoz Egzersizleri

Skolyoz omurgaya arkadan bakıldığında normalde düz bir hatta yerleşmesi gereken omurganın sağa veya sola doğru eğriliği olarak tanımlanır. Sebebi henüz bilinmemekle birlikte İdiopatik skolyoz (Nedeni bilinmeyen skolyoz), Nöromusküler skolyoz, Konjenital (Doğuştan ) skolyoz, Erişkin idiyopatik skolyoz,Erişkin dejeneratif skolyoz gibi birçok tipi vardır. En çok görülen skolyoz tipi ise Adolesan İdiopatik Skolyozdur. Erken yaştaki eğriliklerin ileri yaşlara taşınması ile birlikte de erişkin skolyozu görülmektedir.

Skolyoz çoğunlukla belirti göstermeden hızlı bir şekilde ilerler. Ancak bazı durumlarda kişiler bel, sırt ve omuz ağrısı, omuz ve kalçada asimetri, yorgunluk, yürümede ve dik durmakta zorluk gibi belirtilerle karşılaşabilirler.

Skolyoz sadece tek boyutlu bir açısal deformite değildir. Vücudu üç boyutta etkileyen bir kemiksel ve yapısal bir deformitedir. Bu yüzden değerlendirmesi ve tedavisi de buna göre olmalıdır. Omurga her yönden ele alınmalı, ortaya çıkabilecek değişiklikler hesaba katılmalı ve ona göre bir yol çizilmelidir.Son zamanların en iyi tedavi methodlarından biri de bu yüzden 3 boyutlu skolyoz egzersizleridir.

3 boyutlu skolyoz egzersizleri , omurgayı ve deformiteyi 3 boyutlu olarak ele alır, buna göre bir değerlendirme yapar ve tedavi programı çizer. 3 boyutu da hesaba katacak şekilde kişiye gerekli pozisyonlamalarla nefes ve kuvvetlendirme teknikleri çalıştırılır. Kişinin stabilizasyonu ve kas kuvveti geliştirilir. Olması gereken doğru postür(duruş) öğretilir ve hayatına adapte edilir.

3 boyutlu skolyoz egzersizleri ile skolyoz problemine sahip kişilerde büyük oranda ilerlemeler görülmekte ve cerrahi operasyon yüzdesini azaltmaktadır. Bizlerde 3 boyutlu skolyoz egzersizleri yaklaşımından yola çıkarak bize başvuran kişilere fizyoterapist/skolyoterapistlerimiz ile omurga düzeltme, nefes teknikleri, kontrol-konsantrasyon ve stabilizasyon teknikleri, omurga uzatma, kas güçlendirme ve özel rehabilitasyon tekniklerini içeren bir tedavi ve değerlendirme programı uygulamaktayız. Bu süreçte daima yaşam kalitenizi artırmak ve sizlere en iyi şekilde destek olabilmek için yanınızdayız. Sizleri Skolyoterapi ailesinin bir parçası olarak görmeyi heyecanla bekliyoruz. Sağlıkla kalın.

Enter your keyword