Skolyoz Eğriliği

Skolyoz Eğriliği

Skolyoz Eğriliği

Skolyoz, omurganın lateral eğriliği ve rotasyonu ile karakterize bir omurga deformitesidir. Normal ve sağlıklı bir omurgada omurlar arkadan bakıldığında yukarıdan aşağıya doğru düz bir hat şeklinde uzanmalıdır. Skolyozda eğriliğinde ise omurganız düz hattı bozulur, sağa ya da sola kaymalar meydana gelir. Bu da kişide hem fiziksel açıdan hem kozmetik açıdan rahatsız edici bir duruma sebep olabilir.

Skolyoz eğriliği sebebi hala tam olarak bilinmeyen bir rahatsızlık olsa da major faktörler olarak; genetik, cinsiyet, bipedalite, nöroaksta bozulmalar, hormon dengesizlikleri söylenebilir. Ergenlikte kemik gelişimi ile kas gelişimi aynı oranda olmadığı için en çok görülen skolyoz eğriliklerinden biri ise “Adolesan İdiopatik Skolyoz” dur. Çabuk ilerler ve çoğu zaman farkedilemez. Ancak farkedildiği anda gelişim durana kadar sıkı takip ve tedavi isteyen bir durumdur. Farkedilmeyen ve ileri derecede skolyozlar kişide ciddi solunum sıkıntılarına bile yol açabilir.

Skolyoz eğriliği olan kişilerde en sık görülen belirtiler; sırt ağrısı, bel ağrısı, omuz ve kalçada asimetri, yürümede ve dik durmakta zorluktur. Bu tarz belirtilerden şüphelenilen kişiler hemen bir uzmana başvurmalıdır.

Skolyoz eğriliği tedavisi mümkün bir deformitedir. Eğrilin derecesi ve yeri, hastanın yaşı, eğriliğin ilerleme hızı gibi çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterse de kişiler detaylıca değerlendirilip takip edilmeli ve kişiye özel bir tedavi programı oluşturulmalıdır. Erken tanı skolyoz eğriliği tedavisinin başarısını büyük oranda artırmaktadır. Skolyoz eğriliğinde fizik tedavi, 3 boyutlu egzersiz tedavisi, korse tedavisi ve cerrahi operasyon gibi tedavi seçenekleri mevcuttur. Ancak cerrahi son seçenek olmalıdır. 3 boyutlu egzersiz ve korse tedavisi ile ergenlerden yetişkinlere kadar birçok kişide büyük oranda olumlu sonuçlar alınmaktadır. 3 boyutlu egzersiz tedavisi bu işin eğitimini almış fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır. Bizler de merkezimizde bu alanda kendini en iyi şekilde geliştirmiş profesyonel bir ekiple hizmet vermekteyiz. Sizlere yardımcı olmaktan ve yaşam kalitenizi artırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Skolyoterapi ailesi olarak sağlıklı günler dileriz.

Enter your keyword