skolyoz sporla düzelir mi? skolyoza iyi gelen sporlar? skolyoz tedavisi yüzmek iyi gelir mi? Skolyoz spor hareketleri neler?

skolyoz sporla düzelir mi? skolyoza iyi gelen sporlar? skolyoz tedavisi yüzmek iyi gelir mi? Skolyoz spor hareketleri neler?

skolyoz sporla düzelir mi? skolyoza iyi gelen sporlar? skolyoz tedavisi yüzmek iyi gelir mi? Skolyoz spor hareketleri neler?

 

 

Skolyoza genel olarak baktığımız zaman diğer omurga deformitelerinden farklı olarak sadece tek bir düzlemde değil birden fazla düzlemde etkilendiği için 3 boyutlu bir omurga deformitesi olarak tanımlamaktayız. Bu yüzden skolyoz sporla düzelirmi sorusuna cevap olarak ilk önce hangi sporun yaptığını veya kişinin yaptığı spordan ne beklediği önemli! Tabiki skolyozda omurga aksiyal olarak kısalma meydana getiriyor ve yer çekimi sürekli merkeze doğru çekiyor. Omurgaya yük bindirecek sporları özellikle kemikleşme tamamlamış omurlardan kaçınmasını bekliyoruz. Skolyozu olan bir kişi istediği sporu yapabilir ama bu yaptığı sporu skolyozu düzeltmek için yapıyorsa o zaman skolyozu düzeltmek için yeterli olmayabilir.

 

Skolyoz sporla düzelir mi ya da skolyoza iyi gelen sporlar diye bir soru ile karşılaşabiliriz. Bizler skolyoterapi ailesi olarak yapılan sporun veya egzersizlerin skolyoza yönelik olmasada genel sağlık açısından iyi geldiğinin farkındayız bundan ötürü skolyozlu bireylerin spor yapması ve egzersiz yapması gerekiyor. Farklı olarak skolyozu düzeltmek için yapılacaksa o zaman fizyoterapist veya skolyoz alanında çalışma yapan 100 saatlik eğitim almış skolyoterapistin kontrolünde skolyoza özgü spesifik egzersiz olarak 3 boyutlu düzelme yaparak egzersiz yapması gerekir. Bu alanda türkiyenin şuan için 22 farklı ilinde 75 skolyoterapistimizle en geniş ağa sahip bir skolyoz okuluyuz.

 

Skolyoza iyi gelen sporlar olarak her zaman kişilere önerimiz özellikle ergenlik çağında yani kemikleşmesini tamamlamamış bireylerde omurgaya yüklenecek sporlardan kaçınmasını öneriyoruz skolyoza özgü olarak yapabilecek egzersizler için mutlaka profesyonellerden destek alması gerekir.

Skoyloza iyi gelecek sporlar arasında en çok dillendirilen spor yüzme olarak tanımlanır. Yüzme sporu özellikle yer çekimin etkisini çoğunluk olarak elimine ettiği için vucüt ağılığını su taşır ve bu sayede omurgaya binen yük ortadan kalkar eğer kişide ayrı gibi şikayetler ortadan kalkabilir. Yüzme genel vücut sağlığı için güzel bir aerobik egzersizdir. Akciğer kapasitesini artırır, kan dolaşımını artırır, kasların ve dokuların beslenmesini artırdığı için önerilir. Ama spesifik olarak skolyozu düzeltir diyebilmel uygun olmayabilir. Fonksiyonel skolyozu olan birisi için özelllikle traksiyon uygulaması düzltme sağlayabilir ama yapısal skolyozu olan birisi için sağlamayabilir.

 

Yüzme yaparken skolyozlu bireylerin dikkat edeceği birkaç husus vardır. Özellikle skolyozlu bireylerde yüz me yaparken karşılaştığımız sorular ‘nasıl yüzelim?’ kişilerin ilk önce profesyonel birisi tarafından yüzme eğitmi almasını biliyorsa bu sefer omurganın dorsal yüklenmelerini sağlamayacak şekilde yani yüz üstü yüzmelerini önermiyoruz. Skoylozlu bireylerde zayıflayan sırt kaslarını güçlendirmek için sırt üstü yüzmek hem bir amaç katacak hemde sırt kaslarını güçlendirecektir. Bu şekilde yapılan yüzme sporunda daha fazla katkı sağlayacaktır. Eğer kişi yüzme stillerini biliyorsa kurbağalama yüzme özellikle bacak kasları açısından güzel bir egzersiz veya spor olabilir. Genel olarak suyun etkisi bireylerdeki negatif etkiyi de alarak pozitif bir etki yaratır o yüzden bizler bu amaçlar doğrultusunda yüzme sporu skolyozlu birey için önerebiliyoruz. Tabiki direk skolyoz üzerine etki sağlamayabilir.

 

Skolyoz spor hareketleri neler?

Spesifik olarak skolyoza özgü spor bulunmamaktır her sporun kendisine göre bir çalışma dinamiği ve prensipleri vardır. Skolyozlu bireylerde ise skolyotik postürü ortadan kaldıracak şekilde modifiye edilmesi veya düzenlenmesi gerekmetir. Biz skolyoterapistler olarak skolyozlu bireylerle egzersiz yaparken tüm vücut çalışması yaparak kişilerin ihtiyaç duyduğu her türlü gereksinimleri ortadan kadırmayı hedeflemekteyiz. Skolyoterapistler olarak skolyozluları detaylı değerlendirerek ihtiyaçlarını bulmayı ve bununla beraber yapılacak her türlü çalışmayı bu değerlendirmeye göre ayarlamaktayız. Çalışmalarımızı, pilates alet, ekipmanları pilates egzersizleri, yoga egzersizleri, stall bar egzersizleri, trx egzersizleri kalisentrik egzersizler cross-fit egzersizleri solunum egzersizleri düzeltme egzersizleri gibi skolyozlu bireylerin ihtiyaçlarını karşılayacak tüm egzersizleri içermektedir. Fizyoterapist olarak egzersizde bize yardımcı olabilecek her türlü alet veya ekipmanı kullanabilmekteyiz.

 

Eğer sizlerinde skolyozla ilgili sorularınız varsa merkezimizi ziyaret ederek veya telefonla skolyoterapistlerimize ulaşarak sorabilirsiniz.

Enter your keyword