Skolyoz ağrı yapar mı?

Skolyoz ağrı yapar mı?

Skolyoz ağrı yapar mı?

Skolyoz omurgaya arkadan bakıldığında normalde düz bir hatta yerleşmesi gereken omurganın sağa veya sola doğru eğriliği olarak tanımlanır. Skolyoz sadece tek boyutlu bir açısal deformite değildir. Vücudu üç boyutta etkileyen bir kemiksel ve yapısal bir deformitedir. İdiopatik skolyoz (Nedeni bilinmeyen skolyoz), Nöromusküler skolyoz, Konjenital (Doğuştan ) skolyoz, Erişkin idiyopatik skolyoz,Erişkin dejeneratif skolyoz gibi bir çok tipi vardır.

Doğumda ya da sonradan oluşabilen skolyoz her yaştan kişiyi etkileyebilmektedir; bununla birlikte genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır. Skolyozun başlangıçta anlaşılmasında sırttaki kabarmalar, omuzların ve kalçanın asimetrik duruşu gibi belirtiler etkili olmaktadır.

Bu belirtilerin yanında aklımıza skolyoz ağrı yapar mı sorusu gelmektedir? Skolyoz olarak adlandırdığımız, gerek doğuştan gerekse ergenlik döneminde sonradan ortaya çıkan deformitelerde ağrı karşılaştığımız bir bulgu değildir.

Peki skolyoz ağrı yapar mı? Skolyoz deformitesi normalde ağrı yapmaz. Ancak şunu belirtmek gerekir; Skolyoz bir hastalık değildir, bir bulgudur.Normalde omurgada başka bir sebepten (tümör, travma, enfeksiyon, nöromusküler hastalıklar gibi) kaynaklanan ağrılar skolyoz bulgusunu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle kişilerden ayrıntılı anammez(hikaye) alınmalı ve skolyoza neden olabilecek ya da olmuş faktörler detaylıca değerlendirilmelidir.

Sonuç olarak skolyoz ağrı yapar mı sorusuna cevap olarak yapabilir de yapmayabilir de. Bu skolyoz deformitesinin tipinden derecesine kadar, deformitenin etkilediği vücut mekaniğinden fonksiyonuna kadar, vücutta başka bir hastalığın varlığına kadar değişiklik göstermektedir.

Sebep ne olursa olsun, skolyoz ağrı yapsın ya da yapmasın erken tanı ve tedavi uygulanmalıdır. Özellikle adolesan idiopatik skolyoz gibi ergenlik evresinde ilerlemeye meyilli olan skolyoz tipi sıkı takip ve tedavi istemektedir. Bizler de merkezimizde skolyozun 3 boyutlu yapısını detaylıca öğrenme ve değerlendirme, tedavi ve özel nefes teknikleri içeren 3 boyutlu skolyoz egzersizleri eğitimine hakim uzman fizyoterapistlerimizle sizlere hizmet vermekteyiz. Bu zorlu süreçte kafanıza hiçbir kötü düşüncenin ve umutsuzluğun takılmasına izin vermeyerek her zaman yanınızda olduğumuzu söylemek isteriz. Skolyoterapi ile hayatınıza kalite katın..

Enter your keyword