Adelosan Skolyoz

ADOLESAN SKOLYOZ

KORKMA ! GEÇER BU EĞRİLİK

Adolesan skolyoz, 10 ila 18 yaşları arasında teşhis edilen (frontal röntgende yan yana görülen) omurga eğriliğidir. Vakaların yaklaşık % 80’i idiyopatik (bilinen bir neden yok) olarak kabul edilir ve genellikle adölesan idiyopatik skolyoz veya kısaca AIS olarak tanımlanır. Vakaların geri kalan %20’si nöromusküler, konjenital (doğumdan itibaren) veya sendromik (yani EDS, bağ dokusu bozuklukları vb diğer durumlarla ilişkili) olabilir.

Skolyoz genellikle ilk olarak okul taraması veya pediatrik muayene sırasında Adam’ın Bükülme Testi olarak bilinen basit bir klinik testle tespit edilebilir. Kesin bir teşhis için tam bir spinal röntgen gereklidir ve Cobb açısı belirlenir. Cobb açısı; ergenlik ve yetişkinlikte skolyoz takibi için önemli bir klinik belirteçtir.

Cobb açısının ölçüm değerine rağmen skolyozun 3 boyutlu bir değişikliği kapsadığı unutulmamalıdır. Skolyozda omurga; sadece frontal (ön) düzlemde değil sagital ve horizontal (enine) düzlemlerde de asimetriktir. Adölesan skolyoz tedavisi tipik olarak yaşa, büyümeye ve eğri şiddetine bağlı olsa da, postüral dengesizlik ön planladır. Merkezimizde, mümkün olduğunca erken dönem müdahaleyi önemsiyor ve vurgu yapıyoruz.

Enter your keyword