Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

Skolyoz Başlangıcı?

 

Skolyoz her yaş grubunda ve hayatın her anında görülebilen bir hastalık çeşididir. Skolyoz genel olarak ergenlik çağı ve öncesinde görüntülenen bir hastalık olsa da her yaş döneminde görülme ihtimali bulunmaktadır. Skolyoz başlangıcı omurganın herhangi bir yerinde olabilmektedir. Doğumda ya da sonradan oluşan skolyozda ilk başlarda anlamanın en kolay yolu sırt bölgesindeki kabarmalar ve omuzlar ile kaçların asimetrik duruşundan anlaşılmaktadır.

 

Skolyoz Belirtileri?

 Skolyoz genel olarak ilk başlarda çok kolay anlaşılamayan bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Genel itibari ile bakıldığında birçok kişide hastalığın ergenlik çağında ortaya çıktığı görülmektedir. Doğumsal nedenler ile de görülebilen skolyoz hastalığında en büyük belirti duruş bozuklukları ile kendini göstermektedir.

 

Skolyozun başlıca belirtileri;

 

-Omurganın sağ veya sol tarafa doğru eğilmesi,

 

-Omuzlardan birinin ön tarafa doğru eğilmesi,

 

-Omurgada göz ile kolaylıkla görülebilen bir kavisli yapı,

 

-Omuz ve kalçanın orantılı simetrik yapısının bozulması ve asimetrik bir görüntü,

 

-Dik durmada zorluk çekme,

 

-Akciğerlere olan baskı nedeniyle nefes almada zorluk çekme,

 

-Yürüme sırasında zorlanma ve çabuk yorulma,

 

-Sırt, bel ve omuz da ciddi ağrılar,

 

-Kıyafetlerin tam olarak vücuda oturmaması,

 

Gibi belirtilen en sık görülen skolyoz hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

 

Skolyoz Nedenleri?

 

Skolyoz hastalığı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda hastalığın neden olduğu ile ilgili literatüre giren net bilgiler bulunmamaktadır. En sık olarak karşılaşılan nedenleri ise anne karnında omurganın gelişimini tam olarak tamamlayamaması ve Kaburga kemiklerinin bir birine yapışık halde gerçekleşen doğum olarak görülmektedir.

 

Doğum sırasında yaşanan gelişmelerde skolyoz hastalığının oluşumuna neden olabilmektedir. Skolyoz hastalığının oluşma nedenleri arasında kalıtsal aileden aktarılan genlerinde önemli olduğu gözlemlenmiştir. Diğer bir skolyozun olma nedeni ise trafik kazası gibi darbelere bağlı olarak omurgada yaşanan rahatsızlıklardır. Bazı durumlarda tümör ve kanser gibi rahatsızlıklar sonucunda da oluşabilmektedir.

 

Skolyoz Nedir Belirtileri?

 

Skolyoz halk arasında kamburluk olarak da bilinen omurga eğriliği hastalığıdır. Skolyoz tedavisi için erken aşamada spor ve fizik tedavi gibi seçenekler olsa da kesin olarak tedavisi için cerrahi müdahale gerekmektedir. Erken aşamada korse kullanımı ile de tedaviye olumlu yanıt alındığı görüntülenebilmektedir.

 

Skolyoz özellikle genç yaşlarda görünen bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Genel olarak belirtilerine bakıldığında omurgada ciddi bir eğrilik, omuzlarda öne doğru eğilme ve kalça ile omuz yapısında asimetrik bir görüntü dikkat çekmektedir. Bu anlamda erken aşamada eğriliğin artmadan tespit edilmesinde korse kullanımı ve hafif egzersizler ile tedavisi görünebilmektedir.

 

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

 

Skolyoz hastalığı erken aşamada dikkatli bakılmadığında ya da uzman bir hekim tarafından muayene edilmediğinde anlaşılamamaktadır. Bu nedenle bir şüphe hissedildiğinde bebeklerde ve çocuklarda doktor kontrolüne gidilmesi önemlidir. Özellikle belirtileri arasında yürümede zorluk çekme ve günlük hareketleri rahat yapamama görünmektedir. Bu gibi durumların gözlemlendiğinde uzman yardımı almak tedaviyi kolaylaştırmaktadır.

 

Skolyoz belirtileri arasında görünen omurgada eğrilik, sırtta kambur bir yapı ve kalçaya yakın yerlerde içe çöküntü durumları Skolyoz başlangıcını işaret etmektedir. Skolyozun belirtileri arasında ciğerlere yapılan baskı nedeniyle nefes almada zorluk ve çabuk yorulma gibi durumlar olabilmektedir.

Enter your keyword