SKOLYOZ BAŞLANGICI NASIL OLUR?

SKOLYOZ BAŞLANGICI NASIL OLUR?

SKOLYOZ BAŞLANGICI NASIL OLUR?

Herhangi bir nedenle 10 yaş altında ortaya çıkan omurganın ‘S’ şeklindeki yana doğru eğrilikleri erken başlangıçlı skolyoz olarak adlandırılır. Erken başlangıçlı skolyozlar ergenlik çağında görülen büyük çocuk skolyozundan farklı özellikler gösterir. Erken yaşta başlayan skolyoz genellikle ilerleyicidir. Çünkü skolyozun ilerlemesini belirleyen en önemli faktör çocuğun büyüme potansiyelidir.

Peki skolyoz nasıl başlar; Skolyoz başlangıcında altta yatan sebepler çeşitlilik gösterir; Sebebi bilinmeyen (idiyopatik) skolyozun infantil, juvenil ve adölesan olmak üzere 3 alt tipi olabilir. Doğumsal (konjenital) skolyoz erken yaşlarda belirginleşir ve ilerlemesi genellikle hızlıdır. Diğer nedenler ise kas ve sinir hastalıklarına (nöromusküler) ve metabolik hastalıklara (mukopolisakkaridoz vb), bağ dokusu hastalıklarına (osteogenesis imperfekta vb) bağlı skolyozlardır. Erken yaşta başlayan skolyozlarda omurganın yana doğru eğriliği, anormal kamburluk ya da anormal içe doğru eğrilik, sırtta cilt lezyonları – kıllanma artışı, gamzeler, renk değişiklikleri görülebilir. Küçük yaşta başlayan skolyoz ergenlik çağı skolyozuna göre daha fazla sorun oluşturur. Skolyozun tedavi başlangıcı erken yaşlarda olmazsa  çocuğun büyümesiyle eğrilik genellikle kötüleştiği için zaman içerisinde problemler oluşabilir. Erken başlangıçlı skolyozda erken teşhis çok önemli olup, güncel tedavi yöntemleriyle başarılı bir şekilde tedavi mümkündür. Skolyoz başlangıcında fizyoterapistlerin kullandığı yöntemlerden şuan için en güncel olan tedavi yaklaşımı 3d boyutlu skoyoz tedavi yöntemidir. 3 boyutlu skolyoz egzersizleriyle skolyoz ilerlemesini yavaşlatabilir, durdurabilir hatta geriletebiliriz.

Ankarada üç farklı şubede toplam 10 fizyoterapistle hizmet veren kurumuz skolyoz başlangıcı ne olursa olsun skolyotik omurganızdaki deformiteleri ortadan kaldırmak için detaylı bir değerlendirme yapıp radyonsonsuz değerlendirme cihazlarımızla ve takibimizle gönül rahatlığı ile 3 boyutlu egzersizleri yapabilirsiniz veya yaptırabilmek için çocuğunuzu bizlere emanet edebilirsiniz.

Enter your keyword