SKOLYOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

SKOLYOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

SKOLYOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

Skolyoz omurganın çoğunlukla göğüs (thoracic) ve/veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (kamburluk; arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz). Normal omurgada yukarıdan aşağıya düz bir şekilde uzanan omurlar (omurgayı oluşturan kemikler) skolyozlu omurgada sağa, sola doğru ve/veya kendi eksenleri etrafında dönerler.

 

Skolyoz birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak bizim günlük yaşamımızda sıklıkla karşılaştığımız skolyozlar, daha çok 10’lu yaşlarda ortaya çıkan ve nedeni henüz tam olarak bilinmeyen (idiyopatik) skolyozlar ile anne karnındaki etmenler nedeniyle ortaya çıkan ve doğuştan itibaren bulgu veren doğumsal (konjenital) skolyozlardır. Konjenital skolyozda başlıca etkenlerin gebelik sırasında geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitamin eksikliklerinin olduğu düşünülmektedir.

 

Skolyoz belirtileri nelerdir?

 

Skolyoz belirtileri nelerdir diye soracak olursak omurganın eğikliğinin derecesi ile değişkenlik gösterir. Çeşitli belirti ve bulgular bu rahatsızlığın fark edilmesinde katkı sağlayabilir:

  • Dışarıdan bakıldığında eşit hizada durmayan omuzlar, kürek kemikleri ve pelvis kemikleri
  • 2 kalçadan birinin daha yukarıda görünmesi
  • Omurgada yan tarafa doğru kıvrılmanın görülmesi
  • Uzun dönem boyunca devam eden boyun, sırt ve bel ağrısı
  • Bir omuzun (sağ-sol) öne ilerlemesi
  • Birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğrinin varlığı
  • Nefes darlığı, yorgunluk

 

skolyoz belirtilerindendir.

 

Skolyoz rahatsızlığı bir diğer tanımı ile duruş bozukluğunun uzman fizyoterapistler kontrolü ile gerçekleştirilen düzenle egzersiz programları ile kontrol altında alınabilmektedir. Skolyoz egzersiz programları, skolyoz rahatsızlığı olan kişiye omurganın pozisyonunu değiştirmeyi öğreten kişiye özel programlardır ve uzman fizyoterapistler kontrolünde ilerlemesi hayati önem taşımaktadır.

 

SKOLYOTERAPİ ailesi olarak amacımız skolyozdan etkilenen kişilere ve ailelerine her türlü desteği sağlayarak bu konuda ihtiyaç duydukları egzersiz programlarını hazırlamak ve uygulamaktır. Fiziksel aktivitenizi sağlıklı sürdürebilmenize imkân sağlayarak her yaştan her skolyozlu bireye fiziksel aktivite, egzersiz imkânı ve sağlıklı yaşam sağlamaktadır. Sizlerle tanışmaktan ve tanışacak olmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyor, merkezimize bekliyoruz.

Enter your keyword