Skolyoz Fizik Tedavi İle Düzelir mi?

Skolyoz İçin Fizik Tedavi Hareketleri

 

Skolyoz hastalarında omurgada yaşanan eğilme hastalar için birçok günlük harekette sıkıntı yaşamlarına neden olmaktadır. Ayrıca yaşanan omurga eğriliği hastaların günlük yaşamlarında da ağrı duymalarına neden olmaktadır. Özellikle erken teşhis aşamasında tespit edilen hastalığın tedavisinde fizik tedavi oldukça önemli rol oynamaktadır.

 

Alanında uzman skolyoz eğitimi almış fizik tedavi uzmanları kontrolünde yapılan esneme hareketleri hastaları oldukça rahatlatmaktadır. Birçok erken dönemde tespit edilen skolyoz hastası esneme egzersizleri sayesinde iyileşme göstermiştir. Skolyoz için Pelvik tilt, kol ve bacak yükseltme, kedi – deve, kuş – köpek, Latissimus Dorsi Esnetme ve benzeri hareketler yapılması önerilmektedir.

 

Skolyoz İçin Fizik Tedavi Nasıl Yapılır?

 Skolyoz hastalarında spor ya da fizik tedavi gibi süreçleri başlatmak için öncelik uzman bir hekim tarafından detaylı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Sonrasında bu alanda uzman bir fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi süreci başlatılabilir. Skolyoz hastalarının omurga yapısının normalden farklı olması birçok hareketin onlar için daha zorlayıcı olmasına neden olmaktadır.

 

Skolyoz hastalığı için özel olarak yapılmış merkezimizde skolyoz tedavisi alanında uzman personelimiz tarafından yapılmaktadır. Merkezimizde bulunan tüm ekipmanlar ve sistemler skolyoz hastalarına özel olarak geliştirilmiştir.

 

Skolyoz Fizik Tedavi İle Düzelir mi?

 

Skolyoz bir eklem ve duruş bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Doğumsal problemlerden kaynaklı olarak doğuştan görülebildiği gibi hiç bir belirti yokken aniden de ortaya çıkabilmektedir. Skolyoz bir omurga eğriliğinden kaynaklı duruş bozukluğuna sebep olmaktadır. Skolyoz tedavisi için spor, fizik tedavi ve ileri aşamada ise cerrahi müdahale gerekmektedir.

 Spor ve fizik tedavi tek başına bir tedavi yöntemi olmanın haricinde skolyozun neden olduğu ağrı ve duruş bozukluklarının önüne geçmek için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar fizik tedavi ile erken teşhis edilen skolyoz hastalıklarının düzeldiği gözlemlenmektedir. Fizik tedavi ile omuz ve omurga dayanıklılığının artırılarak tedavi sürecinin hızlanması sağlanmaktadır.

 

Skolyozda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları?

 

Skolyoz ülkemizde 2 milyondan fazla kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Omurga eğriliği olarak bilinen bu hastalıkta yapılan kontrollerde eğilme 40 derecenin altında ise en son çare olarak cerrahi müdahale önerilmektedir. Bu süreçte skolyoz araştırma derneği tarafından benimsenen 3 tedavi şekli bulunmaktadır. Bunlar gözlem, korse tedavisi ve cerrahi müdahaledir.

 

Fizik tedavi uygulamaları skolyozda korse tedavisi ile birlikte uygulanmaktadır. Ancak 20 dereceden daha aşağıda olan eğriliklerde korse ve cerrahi müdahale önerilmemektedir. Bunun yerine fizik tedavi uygulamaları daha başarılı olmaktadır.

Enter your keyword