SKOLYOZ NASIL DÜZELİR?

SKOLYOZ NASIL DÜZELİR?

Skolyoz nasıl düzelir?

“Skolyoz” adı verilen omurga eğriliği, çoğunlukla büyüme çağında tanısı konulan bir rahatsızlıktır. Farklı nedenlere bağlı olarak omurların sağa, sola eğrilmesi veya kendi etrafında dönmesiyle gelişen skolyoz, küçük yaşlarda başlayıp, tedavi edilmediği takdirde kişinin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Skolyoz tanısı çocuğun muayenesi ile saptanabilir. Çıplak omurgaya karşıdan bakıldığında orta hattaki asimetri fark edilebilir. Skolyoz tanısında ilk olarak röntgen filmi çekilir. Sonrasında ise skolyoz nasıl düzeltebiliriz diye tedavi seanslarına başlarız. Bel ağrılı erişkin skolyozlu hastaların tedavisi başlangıçta deformitesiz mekanik bel ağrılı hastalardan farklı değildir. Bu tip hastalarda konservatif tedavinin relatif endikasyonu kapsamlı bir rekonstrüktif cerrahiyi tolere edememektir. Aerobik kapasiteyi arttırmak, kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve eklem hareketini iyileştirmek için fizik tedavi programı başlatılır. Lokal ısı, nonnarkotik analjezikler ve korseleme semptomları azaltır ama eğrinin ilerlemesini durdurmaz. Sinir kökü blokları, faset enjeksiyonları ve epidural steroid enjeksiyonları konservatif tedavide değerli rolü olan yaklaşımlardır. Peki skolyoz nasıl düzelir; Fizyoterapistlerin uyguladığı metodlardan olan 3d boyutlu skolyoz tedavisiyle düzeltmek mümkündür.

Fizyoterapistlerin uyguladığı ve kullandığı yöntemlerden bazıları ise egzersiz tedavisi, elektroterapi, manipülasyon, solunum egzersizleri skolyoz düzeltilmesinde kullanılan yöntemlerden bazılarıdır. Egzersiz programları  ile skolyozu düzeltmek mümkün olabilir. Özellikle 7 yaşından itibaren, 15 derecenin üzerinde skolyozu bulunan çocuklarda bu egzersiz programları çok etkilidir. Ayrıca 40 derecenin üzerindeki skolyoz hastalarında da skolyoz egzersizleri iyi sonuç vermektedir. Egzersiz programlarında skolyozu düzeltmek için “Bobath”, “Vojta”, “Katharina Schroth” gibi tekniklerin yanında klasik germe ve güçlendirme egzersizleri de uygulanabilmektedir.

Eğriliğin yönüne ve kişiye göre düzenlenen yoğunlaştırılmış özel skolyoz düzeltme egzersiz programında amaç; sensorimotor ve hareket temellerine dayanan üç boyutlu skolyoz tedavisidir. Bu özel egzersizlerle, hastanın asimetrik duruşunun düzeltilmesi ve günlük yaşam aktiviteleri sırasında düzgün bir postüre sahip olması hedeflenir. Skolyozda cerrahi tedavi ilerlemiş durumlarda uygulandığı gibi, egzersiz ve korse tedavisine rağmen skolyoz derecesinde artışı devam eden veya ilerleyeceği ön görülen durumlarda skolyoz düzeltme ameliyatı olunur. Yani konservatif yaklaşımlara rağmen Cobb açısı artış gösteriyor ve 50 derecenin üzerine çıkıyorsa skolyoz düzeltme ameliyatı gerekebilir. Skolyoz cerrahisinde omurga plak ve vidalarla orta hatta alınır ve bu çocuklarda bazen bu metaller sürekli vücutlarında kalır. Cerrahinin geç dönem sorunlar yaratacağı da bilinmelidir. Bunlar göz önüne alınarak skolyozu düzeltmek için plan yapılır.

Enter your keyword