Skolyoz Nedir?

Skolyoz Nedir?

Skolyoz, omurganın 10 dereceden fazla lateral eğriliği ve rotasyonudur

Belde ve sırtta asimetriye, omuz ve kalça seviyesinde eşitsizliğe, omurganın bir tarafında kifoziteye ve daha ileri derecelerde ciddi ağrı ve solunum sıkıntısına sebep olan bir omurga deformitesidir.

Hafif dereceli eğrilikler büyük oranda egzersizle düzelebilmekteyken, ileri dereceli eğriliklerde profesyonel bir tedavi ve egzersiz yöntemi gerektirir.

Burada da devreye son zamanlarda etkinliğini kanıtlamış olan 3 boyutlu skolyoterapi yöntemi giriyor.

Skolyoterapi skolyoz tedavisinde çok yaygın kullanılan bir terapi şeklidir ve üç boyutlu yaklaşım esas alınır.

Skolyotik postürün üç boyutlu olarak kendi kendine düzeltilmesine, omurganın dönüşünü iyileştiren rotasyonel nefes almaya ve hastayı aktiviteyi sürdürmesi için eğitmeye dayanır. Ayrıca, Skolyoterapi 3 boyutlu egzersiz yöntemi daha büyük açılı omurga eğriliği sorunlarında çok daha olumlu sonuçlar vermektedir. Bu iki sistem düzeltici ve koruyucu olarak birleştirilirse mümkün olan en iyi terapi etkisini sağlar diyebiliriz.

Skolyoterapi, hastalığın özgüllüğüne bağlı olarak, üç boyutlu olmalı ve omurga hastalıklarının tedavisinde eğitim ile sertifikalı fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır. Fizyoterapist skolyozun durumunu, tanı ve prognozunu doğru bir şekilde değerlendirebilmeli, egzersiz programının tasarlanacağı skolyoz tipini sınıflandırabilmeli, duruma göre uygun egzersizleri seçebilmeli ve düzenli olarak gerçekleştirebilmelidir. Ayrıca omurgadaki olumlu yada olumsuz değişiklikleri kontrol edebilmelidir.

Skolyoterapi yöntemimiz bunların hepsini ve daha fazlasını sizlere sağlayacaktır. Bu yüzden bizleri ve stüdyomuzu güvenle tercih edebilirsiniz.

Enter your keyword