Skolyoz Sporla Düzelir mi?

Skolyoz Sporla Düzelir mi?

 Skolyoz hastaları omurgalarında yaşanan eğrilik nedeniyle normal hareketlerini yapmakta ve dik bir duruş sergilemekte zorlanmaktadır. Skolyoz tedavisi için öncelikle eğriliğin aşamasını ve hastalığın ne kadar ilerlediğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Yapılan tıbbı kontroller sonucunda eğriliğin durumu tespit edildikten sonra fizik tedavi veya cerrahi müdahale seçenekleri uygulanmaktadır.

 

Skolyoz erken tespit edildiğinde fizik tedavi ve spor uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir. Spor sayesinde skolyozun önemli bir belirtisi olan duruş bozukluklarının önüne geçilmektedir. Erken yaşta başlayan Skolyoz hastalığında tedavi ve iyileşme sürecini hızlandırmak için uzmanlar spor desteğinin alınmasını önermektedir.

 

Skolyoz hastalığı oldukça hassas bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Skolyoz tedavisi sürecinde uygulanacak olan spor dallarının uzmanlar tarafından yaptırılması gerekmektedir. Skolyoz eğitimi almış olan spor eğitmenleri ile yapılacak olan egzersizler hem hastalığın göstermiş olduğu belirtileri en aza indirmekte hem de iyileşme sürecine büyük katkı sunmaktadır. Bu konuda Ankara’ da bulunan merkezimiz de alanında deneyimli eğitmenlerimiz ile spor desteği sunmaktayız.

 

Skolyoza İyi Gelen Sporlar?

Skolyoz tanısı koyulmuş hastaların yaşam kalitelerini artırmaları için bazı spor branşlarına yönelmesi önerilmektedir. Tabi ki de bu durum sporun tek başına skolyoz için bir tedavi çeşidi olduğunu göstermemektedir. Sağlık literatüründe halen spor ve skolyoz ilişkisi tartışılan bir durumdur. Ancak skolyoz hastalığının belirtilerini azaltacak ve hasatlığın ilerlemesini yavaşlatacak bazı sporlar olduğunu bilinmektedir.

 

Skolyoz hastaları için vücut esnekliğini artıracak omurga yapısını zorlayacak bale ve jimnastik gibi sporlar önerilmemektedir. Ayrıca sakatlanma ve darbe alma riski yüksek olan futbol, voleybol ve basketbol gibi sporlar ise riskli olarak görülmektedir. Skolyoz tedavisi için bu süreçte en çok vücut dayanıklılığını artıracak ve akciğerleri geliştirecek sporlar önerilmektedir.

 

Skolyoz hastaları için pilates, yürüyüş, at binme gibi sporların olumlu etkileri görülmektedir. Pilates ve at binme önemli duruş bozukluğu olan hastalar içinde önerilmektedir. Yürüyüş sırasında akciğerlerin gelişmesi ve nefes alıp vermenin kolaylaşması nedeniyle skolyoz hastaları için önerilmektedir. Bu sporların yapılması sırasında özellikle skolyoz eğitimi almış eğitmenler ile çalışılması en önemli konulardan birisidir.

 

Skolyoz Tedavisi Yüzmek İyi Gelir mi?

 

Skolyoz hastaları için önerilen en önemli sporlardan birisi yüzme sporudur. Yüzme insan vücudunda farklı kasların çalışmasına katkı sağlayan önemli bir kondisyon içeren spordur. Yüzme sırasında özellikle omuz ve omurga bölgesinde kasların çalışması sağlanmaktadır. Bu kasların gelişimi ve kuvvetlenmesi için yüzme oldukça önemli olmaktadır. Ayrıca ciğerlerin gelişimi içinde yüzme oldukça önemli olmaktadır.

 

Skolyoz hastaları için yüzme sporunda yoğun tempoda yarışmalara katılacak şekilde antrenmanlar önerilmemektedir. Daha az süre içeren vücudu güçlendirecek şekilde çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bu sebeple skolyoz eğitimi almış hocalar ile çalışmak oldukça önemlidir. Skolyoterapi olarak merkezimizde eğitmenlerimiz bu konuda bilgili ve eğitimli kişilerden oluşmaktadır.

 

Skolyoz Spor Hareketleri Neler?

çocuklarda skolyoz egzersizi Skolyoz tedavisi ve iyileşme süreci için spor ve fizik tedavi oldukça büyük önem taşımaktadır. Spor yapılırken uygulanacak olan kuvvet ve yapılacak olan hareketlerde büyük önem taşımaktadır. Bu konuda skolyoz eğitimi almış eğitmenlerin bulunması tedavi süreci içinde oldukça önemli olmaktadır. Skolyoz hastaları spor yaparken kas ve omurga yapısına zarar verecek ve darbe alacak hareketlerden kaçınmalıdır.

 

Yapılacak olan sporlarda asimetrik kuvvet uygulayacak hareketler tedaviye olumsuz sonuç vermektedir. Su içi sporlar ve yüzme vücut dengesinin sağlanması ve dayanıklılığın artmasında önemli etkiler göstermektedir. Ancak yüzmede kelebek stili ve benzeri zorlayıcı stiller yerine sırt üstü, ya da serbest sitil yüzme hareketleri önerilmektedir.

Enter your keyword