Skolyoz tedavisi nedir?

Skolyoz tedavisi nedir?

Skolyoz tedavisi nedir?

Skolyoz omurganın sağ ya da sol tarafa doğru lateral deviasyonu ve rotasyonu ile karakterize olan, günümüzde yaygın olarak görülen ortopedik bir problemdir. tek başına ortaya çıkabileceği gibi kifoz (kamburluk) ile birlikte de görülebilmektedir.

Skolyoz nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte doğumsal ya da sonradan ortaya çıkabilir. Özellikle ergenlikte kemik ile kas gelişimindeki dengesizlikten kaynaklı adolesan idiopatik skolyoz en çok karşımıza çıkan omurga deformitesidir. Ek olarak skolyoza vitamin eksiklikleri, diyabet, omurga yaralanmaları, enfeksiyonlar, nöromusküler hastalıklar, genetik ve kalıtsal faktörler de neden olabilmektedir. Erken dönemde teşhis edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Skolyozun tedavisi nedir? Tedavisi var mıdır? Skolyoz tedavisi; hastaların yaşı, eğriliğin derecesi ve yeri, yetişkinlerde ağrıların şiddeti, fiziksel muayene ve görüntüleme yöntemleri bulguları, eğrilik derecesinde zaman içinde görülen artış gibi nedenler göz önünde bulundurularak ve kişiselleştirilerek planlanmaktadır. Skolyoz röntgeni ve muayene sayesinde konan erken tanı, skolyoz tedavisinin başarısını oldukça artırmaktadır.

Sonuç olarak skolyoz tedavisi nedir? Hangi uygulamaları içerir? Skolyozun tedavisi gözlem, korse tedavisi, fizik tedavi, 3 boyutlu skolyoz egzersizleri ve cerrahi operasyon uygulamalarını içerir. İlk tercih gözlem, fizik tedavi ve 3 boyutlu skolyoz egzersizleridir. Cerrahi seçeneği ancak bunlardan sonuç alınamadığında tercih edilmesi gereken bir uygulamadır.

Skolyoterapi ailesi olarak uzman fizyoterapistlerimiz eşliğinde sizi ve deformitenizi detaylı şekilde değerlendirip tamamen size özel bir tedavi protokolü çiziyoruz. En güvenli şekilde değerlendirme, takip ve tedavi protokolü uyguluyor ve en güvenli şekilde hayat kalitenizi artırmanızda sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Sağlıkla kalın..

Enter your keyword